Pravilna zaštita sluha kod radova sa STIHL uređajima

U daljnjem tekstu možete naći vrijedne savjete kod odabira I korištenja odgovarajuće zaštite sluha kod radova sa STIHL uređajima.

ZAŠTO JE ZAŠTITA SLUHA KOD RADOVA S MOTORNIM UREĐAJIMA VAŽNA

Bilo da se radi o puhačima lišća, motornim pilama ili škarama/trimerima za živicu - rad s motornim uređajima može biti jako bučan. Iz tog je razloga zaštita sluha jako važna pri radu s motornim uređajima.

Kako biste zaštitili svoj sluh od prekomjerne i dugotrajne izloženosti buci i izbjegli trajno oštećenje sluha, trebali biste nositi zaštitu sluha kod radova s bučnim motornim uređajima - bilo da radite u vrtu ili na gradilištima, tvornicama i sl.

Isto tako, nije svaka buka ista. Osim jačine zvuka, važna je i udaljenost od izvora buke. Stoga moramo uzeti u obzir je li kod radova s npr. škarama/trimerima za živicu motor tijekom rada naslonjen neposredno uz uho ili je uređaj prilikom rada udaljen od korisnika više od jednog metra, kao što je slučaj prilikom rada s kosilicom. Stoga je pri odabiru prave zaštite za sluh važno znati, koliko zapravo buka od motora uređaja dopire do našeg uha.

U uputama za uporabu STIHL motornih uređaja prikazane su dvije vrijednosti: Razina zvučne snage označava izravnu glasnoću na samom uređaju, dok je razina zvučnog tlaka vrijednost koja doseže do korisnika. Obje vrijednosti prikazane su u decibelima (dB).

ODABERITE ODOVARAJUĆU ZAŠTITU SLUHA

Postoje dva osnovna oblika zaštite sluha u STIHL asortimanu: čepići za uši i zaštitne slušalice. Važno je, da je zaštita identična u oba slučaja - tj. da nema temeljnih razlika u zvučnoj zaštiti. Oba oblika zaštite sluha sada su dostupna u različitim izvedbama za različite namjene. Također, mogu se kombinirati s drugim komponentama osobne zaštitne opreme, poput kacige ili štitnika za lice.

Za koji ćete se oblik – čepići ili slušalice - odlučiti, potpuno ovisi o vašem odabiru. Odaberite zaštitu sluha s kojom se osjećate najugodnije.

ČEPIĆI ZA UŠI

Čepići za uši često se koriste u tvornicama i proizvodnim halama, gdje se zaštita sluha mora nositi duže vrijeme. Prednost čepića je u tome što su ugodniji za nošenje i rad, jer se uši ne znoje te se takva zaštita ne mora stalno skidati i stavljati.

Čepići za uši napravljeni su od PU pjene koničnog oblika i mogu se lako umetnuti u ušni kanal. Zahvaljujući dubokom koničnom obliku postižu dobre vrijednosti zvučne izolacije, tj. prigušenja buke, odnosno glasnoće. Budući da se ne nose s vanjske strane glave, čepići za uši obično su ugodniji od slušalica za osobe koje nose naočale.

Posebni oblici su čepići za uši sa spojnom trakom ili držačem, tj. otoplastika koji su individualno prilagođeni ušnom kanalu.

ZAŠTITNE SLUŠALICE

Zaštitne slušalice su nastavci koji izgledaju poput standardnih slušalica. Kapsule su obično pričvršćene na traku za glavu, tj. držač ili su postavljene na kacigu ako se radi o kompletu kacige sa zaštitom sluha. Princip prigušenja buke je isti kao i kod čepića za uši. U pauzama rada jednostavno se mogu preklopiti ili spustiti.

Slušalice su pogodne za sve radove u zatvorenom i na otvorenom prostoru. Kapsule se također mogu koristiti u svim vremenskim uvjetima. Na niskim temperaturama ovaj oblik zaštite sluha nudi čak i prednost pri radovima na niskim temperaturama.

Općenito, uporaba zaštitnih slušalica preporučuje se pri radovima kod kojih često morate stavljati i skidati zaštitu ili ako radite u prljavom okruženju. Ukoliko radite u smolastim uvjetima, na primjer pri radovima u šumi, slušalice su bolja higijenska zaštita od čepića.

ZAŠTITA SLUHA S BLUETOOTH®-om

Sada je dostupna izvedba zaštitnih slušalica s Bluetooth® funkcijom. Modeli poput STIHL zaštitnih slušalica s Bluetooth® funkcijom i AUX izlazom za povezivanje s radijskim frekvencijama (BT) - Dynamic BT omogućuju komunikaciju s kolegama putem pametnog telefona ili radio uređaja. S druge strane, ova zaštita sluha ima i druge zabavnije funkcije: slušanje glazbe putem radija ili streaming i na taj način možete povećati motivaciju i spriječiti gubitak koncentracije tijekom rada.

KOMBINACIJA ŠTITNIKA SLUHA

U slučaju velike izloženosti buci, tj. glasnoći, istovremeno možete nositi i čepiće i slušalice za uši. Na taj način postižete višu razinu zaštite, tj. prigušenje buke. Uvijek koristite isključivo kombinacije zaštite sluha koje su odobrene od strane akreditiranih europskih instituta za ispitivanje.

OD KOJE ZVUČNE VRIJEDNOSTI, TJ. RAZINE BUKE TREBAMO NOSITI ZAŠTITU SLUHA?

Kod profesionalnih djelatnosti, postoje posebni zahtjevi kod vrijednosti razine buke iznad koje je zaposlenicima potrebna zaštita sluha. Bilo u šumi, na gradilištu ili gradskim područjima - granične vrijednosti navedene su u Pravilnicima o zaštiti na radu koji vrijede za svaku državu pojedinačno.

  • Razina glasnoće, tj. buke ispod 80 dB ne predstavlja problem.
  • Donja vrijednost je 80 dB. Ako je buka iznad ovog praga, potrebno je nositi zaštitu za uši.
  • Gornja vrijednost je 85 dB. Ako buka dosegne ovu razinu, postoji zakonska obveza nošenja zaštite za sluh.

KADA JE POTREBNA ZAŠTITA SLUHA KOD RADOVA S MOTORNIM UREĐAJIMA U VRTU I OKO KUĆE?

Radovi poput piljenja drva za ogrjev ili radovi u vrtu mogu biti itekako bučni. Neke motorne pile na benzinski pogon, motorne kose ili benzinske trimeri/škare za živicu mogu proizvesti zvukove zvučne vrijednosti veće od 100 dB, što je jednako razini na rock koncertima. Modeli s električnim pogonom dosežu razinu zvučne vrijednosti od 85 do 100 dB. Glasnoća, tj. nivo razine buke ovdje je poput glasnoće na glavnim prometnim cestama.

UKOLIKO NISTE ZNALI: Najmanja razina buka nastaje kada koristite, tj. radite s akumulatorskim uređajima. Akumulatorski puhač lišća proizvodi između 60 i 80 dB zvučne vrijednosti kao i akumulatorski trimer za košnju trave i akumulatorske škare za živicu.

Pitanje je, da li nositi zaštitu za sluh ili ne kada radimo na okućnici ili vrtu s uređajima na motorni pogon koji proizvodi veću razinu buke, tu nemamo precizan odgovor. Odlučujući faktor je glasnoća koju proizvodi uređaj s kojim radimo. Razinu zvučnog tlaka STIHL uređaja s kojim radite možete pročitati u uputama za korištenje uređaja i prema datim vrijednostima pojedinačnog uređaja koristiti odgovarajuću zaštitu sluha. Vrijednosti su date za standardnu uporabu, tj. rad s uređajem i odgovaraju stvarnoj glasnoći, tj. razini buke.

STIHL SAVJET: Bez obzira na sve pravilnike i zakone trebamo znati da je kod zvučne vrijednosti od 80 dB pa naviše, preporučljivo nositi zaštitu za sluh!

VODIČ ZA ODABIR ODGOVARAJUĆE ZAŠTITE SLUHA KOD RADOVA SA STIHL UREĐAJIMA

U uputama za uporabu vašeg STIHL uređaja navedena je glasnoća razina buke na kojoj STIHL uređaj radi.

Procijenite koliko ćete dugo raditi s uređajem u jednom radnom interval.

SNR vrijednost za svaku STIHL zaštitu možete pročitati u nazivu modela. Primjer: STIHL Zaštitne slušalice Concept 23 imaju izolacijsku zaštitu od buke za nekih 23 decibela.

Za točno određivanje razine buke motornog uređaja koristite HML vrijednost, u ovom slučaju posebno je važna vrijednost M. Na primjer, sa STIHL Zaštitnim slušalicama Concept 23 ona iznosi 20 dB. To znači: zaštita sluha smanjuje/izolira srednje frekvencije buke za 20 decibela.

Prilikom odabira između zaštitnih slušalica i čepića, vaše su preferencije najvažniji faktor odabira - zaštita je jednako dobra kod oba izbora. Ponekad su način rukovanja i/ili radni intervali odlučujući faktori: kod dužih radnih intervala čepići za uši obično su prikladniji. Ako morate često stavljati i skidati zaštitu sluha, vjerojatnije je da će zaštitne slušalice biti bolja opcija.

Za neke radove može biti vrlo korisna kombinacija zaštite lica i sluha. S kacigama također imate mogućnost korištenja kombinacije sa zaštitnim slušalicama koje su ugrađene direktno na kacigi.

VAŽNO JE ZNATI. Svi modeli STIHL Concept slušalica s dodatnom oznakom F mogu se preklopiti. Modeli s oznakom BT imaju Bluetooth® funkciju.

ODRŽAVANJE I ČIŠĆENJE ZAŠTITE SLUHA

Kako biste osigurali dugi vijek i dugoročnu zaštitu trebate ispravno koristiti odgovarajuću zaštitu za sluh.

Čišćenje

Nakon rada uklonite nakupljenu prašinu i tekućinu te pazite da štitnici budu suhi prije skladištenja.

Održavanje i njega

Ukoliko se slušalice za zaštitu sluha često koriste, trebali biste redovito mijenjati higijenske setove - koji se sastoje od brtvenih prstenova i jastučića. Znakovi da je potrebna zamjena su promjene oblika, pukotine, lomovi ili deformirani nosači tj. držači.

Skladištenje

Čuvajte štitnike u čistom, suhom i ne previše toplom okruženju zaštićenom od izravnog sunčevog svjetla.

SAŽETAK ZA ODABIR ODGOVARAJUĆE ZAŠTITE SLUHA KOD RADOVA SA STIHL UREĐAJIMA

  • Mnogi uređaji na motorni pogon proizvode visoku razinu buke. Kako biste zaštitili sluh važno je nositi odgovarajuću zaštitu. I to ne samo kod profesioanlnih radova, nego i kod radova na okućnici i vrtu i kod piljenja drva za ogrjev.
  • Odabir odgovarajuće zaštite ovisi o vašim zahtjevima odabirete obično ovisi o vašim željama.
  • Pomoću SNR ili HML vrijednosti možete odrediti koju zaštitnu vrijednost trebate imati. Ove informacije možete pronaći u uputama za uporabu vašeg uređaja.